رینگ پیستون چیست ؟

باید گفت که رینگ پیستون برای جلوگیری از خروج سوخت و هوای فشرده در زمان تراکم و گاز محترق شده در زمان احتراق از بین پیستون و سیلندر از رینگ به عنوان عاملی برای آب بندی کننده استفاده می شود .این را هم در نظر داشته باشید که در پیستون از دونوع رینگ کمپرسی و روغنی استفاده می شود  .

رینگ هایی که وظیفه جلوگیری از خروج سوخت و هوای فشرده در زمان تراکم یا گاز محترق شده در زمان احتراق را برعهده دارند، رینگ های کمپرسی گفته می شوند .

البته ناگفته نماند که در هنگام بالا رفتن پیستون مقداری گاز متراکم شده بین رینگ و پیستون قرار می گیرد که باعث باز شدن رینگ پیستون می شود . در این حال رینگ با نیروی بیشتری به جداره سیلندر می چسبد و از خارج شدن سوخت و هوای فشرده جلوگیری می کند . درهمین حالت است که قسمت پایینی رینگ به جا رینگی می چسبد و از خارج شدن سوخت و هوای فشرده شده از شیار جا رینگی نیز جلوگیری می کند .

به هنگام پایین آمدن پیستون ، فشار گاز درحال کاهش می باشد و نیروی رینگ به تنهایی عمل آب بندی را انجام می دهد . البته باید توجه کرد که رینگ های کمپرسی در شیار رینگ های بالایی پیستون نصب می شوند .

حالت هایی از طرز قرارگیری رینگ پیستون :

حالت اول : در این حالت رینگ دارای شیار داخلی است . این نوع از رینگ ها به عنوان رینگ اول کمپرسی و یا بالاترین رینگ پیستون مورد استفاده هستند و پله داخلی آنها حتما باید به سمت بالا باشد . در این حالت میتوان گفت در کورس تراکم فشار گاز در حال تراکم به پله داخلی نیرو اثر می کند و باعث شده که رینگ با نیروی بیشتری به جداره سیلندر چسبیده شود و عمل آب بندی را بهتر انجام دهد .

حالت دوم : در این حالت هر دو سمت رینگ یکسان هستند و نحوه نصب این نوع رینگ اهمیت چندانی ندارد . از این نوع رینگ می توان به عنوان اولین یا دومین رینگ کمپرسی استفاده کرد .

  حالت سوم : در این حالت میتوان گفت دیواره یا سطح جانبی رینگ به صورت شیبدار ساخته می شود ، و باید لبه تیز رینگ پیستون به سمت پایین باشد تا باعث لیز خوردن این رینگ به هنگام بالا رفتن پیستون ، بر روی لایه روغن موجود بر روی دیواره سیلندر شود و همچنین باعث جلوگیری از جارو کردن روغن های جداره سیلندر به سمت محفظه احتراق شود و در هنگام پایین رفتن پیستون ، لبه تیز رینگ که به سمت پایین است مانند لبه یک چاقو عمل کند و روغن های موجود برروی جداره سیلندر را بتراشد و به داخل پیستون و نهایتاً کارتل ارسال کند .این نوع رینگ ها حتما باید به عنوان دومین رینگ کمپرسی مورد استفاده قرار بگیرند  .

البته ناگفته نماند که در برخی موارد بر روی یکی از سطوح رینگ کلمه TOP حک شده است ، که در این صورت است که قسمتی که کلمه TOP برروی آن قرار گرفته ، باید به سمت بالا باشد  .

در صورت علاقمند بودن به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش (اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع