میل لنگ چیست؟

پیشرانه خودرو شامل قطعات زیادی است که به یکدیگر وابسته هستند و اگر در عملکرد آنها اختلال روی دهد می‌تواند کل سیستم را دچار مشکل کرده و خودرو حرکت نکند. میل لنگ یکی از قطعاتی است که در موتور و حرکت کردن نقشی اساسی را ایفا می‌کند. به طور ساده، این قطعه در واقع حرکات خطی پیستون‌ خودرو را تبدیل به حرکت دورانی می‌کند. میل لنگ ها به پیستون‌ها متصل هستند و مستقیما حرکات خطی آنها را به حرکات دورانی تبدیل می‌کند.جنس میل لنگ معمولا از ترکیب فولاد با فلزهایی مانند نیکل و کروم ساخته می‌شود. همچنین به منظور خنک شدن سریع این قطعه با هوا، از وانادیوم در ساخت این قطعه استفاده می‌شود.

ساختار میل لنگ خودرو:

میل لنگ دارای تعدادی تکیه گاه ثابت و لنگ متحرک است. در یک قسمت میل لنگ قطعه ای به نام فلایویل نصب می شود و باعث خنثی شدن ارتعاشات آن می شود. در قسمت دیگر این قطعه نیز یک چرخ دنده قرار می گیرد که وظیفه آن به حرکت در آوردن میل بادامک است. همچنین در جلوی این چرخ دنده نیز یک پولی (Pulley) نصب شده که مسئول به حرکت در آوردن پمپ هیدرولیک،دینام،کولر و واتر پمپ است.به منظور حفظ تعادل در برابر فشار پیستون ها وزنه های تعادلی در میل لنگ قرار میگیرد که باعث روان تر شدن حرکت موتور و افزایش دور آن نیزشود.

نشانه های خرابی میل لنگ

1.خمیدگی بیش از اندازه

2.ایجاد ترک های عرضی بر روی انگشتی ها یا نقاط اتکا

3.سوختن لنگ های متحرک یا ثابت

4.شکستگی میل لنگ

5.از بین رفتن قوس های کناری لنگ ها

راه هایی برای افزایش طول عمر میل لنگ خودرو:

میل لنگ در صورت گرم شدن بیش از حد امکان دارد خمیده شود. از این رو، دمای آب رادیاتور باید بیشتر نباشد. بنابراین، هنگامی که خودرو شما جوش می آورد هرگز نباید آن را خاموش کنید بلکه باید با ریختن آب بر روی رادیاتور دمای آن را کاهش دهید و سپس درب رادیاتور را باز کرده و مقدار آب داخل آن را چک کنید. دقت کنید که آب را به روی موتور نریزید.

همچنین هواگیری پس از افزودن آب رادیاتور نیز نقش مهمی در سلامت میل لنگ خودرو دارد.

برای مطالعه و مشاهده سایر مقالات آموزشی ما به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع